Cigányellenes tüntetést tartottak Budapesten szélsőséges szervezetek. A tüntetésen elhangzott beszédek egyértelműen rasszisták voltak, amelyek a roma honfitársaink kirekesztését csupán származási alapon helyesnek tartották. A beszédek valós tartalma az azokat elfedő csomagolás ellenére is egyértelmű volt. A tüntetés törvénysértő jellegére korábban emberi jogi szervezetek és roma jogvédő szervezetek is felhívták a figyelmet. A rendőrség nagy erőkkel volt jelen a helyszínen.
Cigányellenes tüntetést jelentettek be a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet Venyige utcai börtönének közvetlen közelébe. A Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport felelőtlenségnek tartja, hogy a rendőrség nem tiltotta meg a demonstrációt, de legalábbis nem írt elő korlátozásokat. Civil jogvédők hívják fel a rendőrséget arra, hogy a nyilvánvalóan rasszista indíttatású gyűlések esetében fokozott alapossággal járjon el a gyűlölet-bűncselekmények megelőzése és üldözése érdekében.
A július eleji kétnapos brüsszeli találkozó fókuszában a gyűlölet-bűncselekményekkel és gyűlöletbeszéddel kapcsolatos EU-szintű szabályozás fejleményeinek megtárgyalása és a tagok közötti együttműködés erősítése állt.
Gyűlölet-bűncselekmények áldozatainak segítésével, a tiszteletteljes bánásmóddal, az áldozatok egyéni értékelésével és a civil szervezetek és állami szervek közötti együttműködéssel foglalkozó útmutatók, képzési anyagok és jó gyakorlatokat elemző kiadványok készültek az EBESZ egy projektjében. Az anyagok véleményezésében a GYEM is részt vett.
2022. január 20-án tartotta második találkozóját az EU rasszizmussal, idegengyűlölettel és az intolerancia más formáival foglalkozó magas szintű munkacsoportjának keretében létrejött Bűnüldöző szervek gyűlölet-bűncselekményekkel kapcsolatos képzéseivel foglalkozó munkacsoport. A résztvevők az információcserén túl megismerkedhettek a bűnüldöző szervek képzése terén bevált jó gyakorlatokkal is.
2021. december 15-én került sor a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport Helyi szintű fellépés a gyűlölet-bűncselekmények ellen elnevezésű projektjének zárókonferenciájára az Eötvös Loránd Kutatóhálózat Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézetben. Két hosszabb panelbeszélgetés mellett a projektről, és a közelmúlt kapcsolódó kutatásairól szóló előadásokat is hallhattak az érdeklődők.
A Helyi szintű fellépés a gyűlölet-bűncselekmények ellen című projektjének zárásaként tartott konferenciát a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport. A 2021. december 15-én tartott eseménynek az Eötvös Loránd Kutatóhálózat Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete adott otthont, a rendőrség és az ügyészség is képviseltette magát.
Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) megbízása alapján készült tanulmány megírásában vett részt a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport, a tanulmány a rasszizmus fő megjelenési formáit, célpontjait és a rasszizmus elleni fellépés eszközeit vizsgálja a tagállamokban. A tanulmányban szereplő információkat és adatokat, amiket a tagállamokban élő szakértők - többek között a GYEM - szolgáltattak, figyelembe veszi majd a LIBE az Európai Unió 2020-25 közötti időszakra vonatkozó rasszizmus elleni cselekvési tervének értékelése során.
Közösség tagja elleni erőszak és folytatólagosan elkövetett becsületsértés miatt 100, ill. 80 óra közmunkára ítélte a bíróság azt a két fiatalt, akik tizenéves meleg szomszédjukat hónapokon keresztül homofób beszólásokkal illeték, majd több alkalommal bántalmazták.
5 év telt el azóta, hogy Magyarország legutóbb az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt számolt be az emberi jogok hazai helyzetéről az Egyetemes Időszakos Felülvizsgálat (UPR) keretében. A következő felülvizsgálat idén ősszel lesz, ezért a Gyűlölet-bűncselekmények Elleni Munkacsoport ismét árnyékjelentést készített az előítélet motiválta bűncselekmények helyzetéről.