A szélsőséges szervezetek ún. járőrözési tevékenységéről tartottak esetmegbeszélést 2024. október 11-én az ORFK, a Legfőbb Ügyészség és a GYEM képviselői. A megbeszélés résztvevői egyetértettek abban, hogy a gyakorlatban nehezen azonosíthatóak be azok a magatartások, amelyek megvalósítják a jogosulatlan közbiztonsági tevékenység végzésének szabálysértését, valamint szervezésének bűncselekményét. Ezért a jövőben a rendőrség, az ügyészség és a civil szervezetek közösen dolgoznak azon, hogy képzésekkel és módszertani útmutatóval segítsék a rendőrök munkáját.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) 2021 óta heti rendszerességgel hírfigyelést végez szélsőséges szervezetek tevékenységével kapcsolatban. A hírfigyelés tapasztalata az, hogy a Magyar Önvédelmi Mozgalom, a Betyársereg és más szélsőjobboldali csoportok rendszeresen folytatnak ún. „közbiztonsági járőrözést” megfélemlítő jelleggel, ami megvalósítja a közbiztonsági tevékenység jogosulatlan végzésének szabálysértését, valamint szervezésének bűncselekményét. A TASZ álláspontja szerint a közbiztonsági tevékenység jogellenes szervezése és végzése a gyűlölet-bűncselekmények elkövetésének igen magas kockázatát hordozza, ugyanis a gyűlölet-bűncselekmények elkövetéséhez vezető út egyik fontos állomása az, hogy szélsőséges, rasszista csoportok rendfenntartási céllal, de valójában a megfélemlítés szándékával, büntetlenül hajtanak végre gyűlölet-bűncselekménynek még nem minősülő akciókat, és erről nyilvánosan kommunikálnak is. A TASZ erről szóló jelentését itt olvashatja el.
Ezeknek az eseteknek a nagy száma, elterjedtsége, hovatovább rasszista gyakorlattá válása miatt a Munkacsoport fontosnak tartotta e tényállások értelmezésének és gyakorlati alkalmazásának a megvitatását az ORFK szakembereivel. Az említett szélsőjobboldali csoportok által rendszeresen szervezett és végzett jogosulatlan közbiztonsági tevékenységek miatt ugyanis aránytalanul kevés és alacsony összegű pénzbírság kiszabásával végződő szabálysértési eljárás indul, a szervezés bűncselekménye miatt folytatott eljárásokat pedig gyakran érdemi nyomozás nélkül megszüntetik.
Azt is problémásnak látja a Munkacsoport, hogy a jogellenes közbiztonsági tevékenységről a MÖM vezetője rendszeresen úgy számol be a közösségi médiában, hogy ők a rendőrség helyett kénytelenek eljárni, mert az nem tartja fenn a közbiztonságot. Ez a kommunikáció meglátásunk szerint aláássa a rendőrségbe és a törvényes közhatalom kizárólagos gyakorlásába vetett állampolgári bizalmat, általánosságban is, roma honfitársaink szemében pedig különösen.
Az esetmegbeszélés résztvevői egyetértettek abban, hogy a bizonyítási nehézségek miatt szükség van egy hasonló módszertani útmutatóra, mint amilyen a gyűlölet-bűncselekmények felderítéséhez készült indikátor-lista. Ennek előkészítését, valamint a nemzetközi jó gyakorlatok feltérképezését is vállalták a Munkacsoport tagjai. Ugyanakkor abban is egyetértés volt az ORFK, a Legfőbb Ügyészség és a Munkacsoport képviselői között, hogy képzésekre és szemléletformálásra is szükség van ahhoz, hogy a mindennapi rendőri munkában érvényesülni tudjanak a módszertani javaslatok.